Wierzba wyrośnie nawet z kawałka gałęzi.

Wierzba urośnie nawet z patyka gałęzi.

Mając na uwadze to, powinniśmy z niej skomponować unikalne formy ogrodzenia. Z tej przyczyny nasze ogrodzenie zyska niespotykany charakter oraz będzie się wyróżniać wśród żywopłotów w okolicy.

Wzrastające na posessji oraz bagiennych łąkach wierzby od jakiegoś czasu zadomowiły się w domowych skwerach. Upodobaliśmy je za krasę oraz spectficzne kociaki. Nie są mozolne, postulują wyłącznie wiele wilgoci i nie dużo słońca. Dogodzą się niejako dowolną rolą.

Niewiele krzewów sprosta także identycznie błyskawicznie regenerować utracone odnogi oraz odrośle. Wierzby niezwykle bezproblemowo odbudowują także własny system korzeni. Wystarczy, iż ścięty względnie nawet złapany odrost zagłębiony w mokrej ziemi po jakimś czasie ukorzeni się i poda zaczątek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na pomysł, tak aby spośród wierzb produkować zaplatane przęsła w płocie bądź płoty zalane liśćmi. Na pewno pożądane byłoby mieć tak ekscentryczne ogrodzenie. Najpoprawniej do stworzenia takiego ogrodzenia zastosować następujące warianty wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), tytułowana konopianką, oraz jej mnogie mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba bzowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te warianty wierzby na ogrodzenia mają kilka zbiorowych cech:

generują prostolinijne, długie oraz wybitnie plastyczne pędy – wskutek tego można swobodnie nadawać formę ogrodzenia;
prędko odrastają po skróceniu- w krótkim terminie zdołamy wypleść całkowite przęsło na płot;
niepomiernie łatwo się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej informacji do instalacji takiego ogrodzenia z wierzby.

Kiedy posiadamy już propozycję na kształt ogrodzenia, musimy zdobyć właściwe wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Na nieszczęście, odszukanie ich w wymogach rzeczywistych jest syzyfowe, jako że dziko wzrastające krzewy okazjonalnie wypuszczają nadzwyczaj długie oraz prostolinijne pędy. Najprawidłowiej jest przewidzieć autorską miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na wynik będzie należało zaczekać parę lat.

W celu ujęcia plantacji wierzby na ogrodzenie wybierzmy w pierwszej kolejności lokalizację w skwerze, mało przez nas odwiedzane oraz najmniej zauważalne.Wiosenką, w marcu czy też w kwietniu, posadźmy tam rozsadzie, z których wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako flanc użyjmy zdrewniałe wierzbowe roczne gałązki długości 25-30 cm, które możemy pozyskać z dziko wzrastających roślin. Zanim posadzimy trzeba je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, aby się dobrze napiły, po czym wkopać w ziemię, tak aby wystawał tylko ostatni pączek. Musimy pomnieć, że rośliny ekspresowo się gęstnieją, tym samym powinny rozwijać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok lub dwa przyzwalamy roślinom swobodnie rozwijać się, po czym ścinamy je| na wysokość około 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, których wiosenką nowego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy okazjonalnie przekraczają 2m, dlatego na dłuższe musimy zaczekać bodaj jeszcze dwanaście miesięcy.

Z jednej rośliny zdobędziemy od kilku do kilkunastu pędów, jakie wolno zastosować do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s