Żywe mury inaczej żywopłoty

Żywe ogrodzenie bądź żywopłoty

Żywopłoty zwykle pełnią podobną funkcję jak ogrodzenia Winylowe, tymczasem często mogą posłużyć ponadto za dekoracje. Zwykle takie ogrodzenia sadzi się w słonecznych miejscach, w których w mgnieniu oka wzrastają oraz silnie gęstnieją. Bez liku czaru mają także takie zielone mury, które wiodą przez cieniste zakątki podwórka. Ciemna zieleń roślin wraz z półprzezroczysta tu i ówdzie gmatwanina gałęzi bądź kwiatami konstruują przyciągające uwagę obrazki,zaś chłodna wilgotność, bijąca od zagłębionej w ciemnościach ziemi , powoduje że nawet niedługi spacer pośród takiego płotu uspokaja a także odpręża.

Kupując ogrodzenie w Poznaniu z żywych roślin, powinno się uwzględnić role takiego parkanu, warunki które są często spotykane w ogrodzie, oraz nasze upodobania a także czas który zdołamy poświecić na jego uprawę. Żywe ploty o prostym pokroju same rosną, nierzadko również mocniej rozkwitają, jednak potrzebują także sporo przestrzeni. Geometryczne bądź starannie profilowane zielone parkany zdołają być niezmiernie delikatne, jednak wypada je często obcinać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie. Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, albowiem takie żywopłot komponuje się na długi okres czasu, niekiedy nawet na długiepokolenia.


Z reguły akceptowalny powinien być rosnący parkan o wielkości do półtorej metra. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
• ma mało wymagań,
• odpowiednio toleruje porę suchą,
• w mgnieniu oka kiełkuje,
• regularnie pielęgnowany pięknie gęstnieje oraz nie więdnie od spodu,
• w rejonach o umiarkowanym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę listowia, a nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałęzi aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
• jest tani w zakupie.

Ligustr można zamienić z irga połyskująca-jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory brązu, żółci oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia modelowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota otrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Mogą być to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można nadawać jej postać tylko od strony widocznej, oraz cześć gałęzi zostawić dzikich, by rodziły owoce.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s